2018 Andrew Johns Cup and Laurie Daley Cup Draw

Two of Country Rugby League’s greatest players will inspire the next generation of talent from Regional New South Wales, with the CRL launching the Andrew Johns and Laurie Daley Cups in 2018.

The new Junior Representative competitions will feature over 550 of the best young players from across Regional NSW and see a total of 52 games played in 23 towns across the state over seven-weeks.

The Under-16’s (Andrew Johns Cup) and 18’s (Laurie Daley Cup) competitions will feature eleven teams taking the field in each age division, with eight of the eleven franchises currently linked with NRL clubs; with the aim of having all regions aligned by the start of the 2019 season.

This season will see the St George Illawarra Dragons, Penrith Panthers, Wests Tigers and Canberra Raiders form new partnerships with CRL franchises competing in the Andrew Johns and Laurie Daley Cups, with the Sydney Roosters continuing their support of the Central Coast Roosters.

The Penrith Panthers and Newcastle Knights will also enter sides into the new competitions, in addition to their existing partnerships with the Western Rams and Newcastle Region.

All matches from the Andrew Johns and Lauire Daley Cups will be live streamed on Country Rugby League’s facebook page and website courtesy of BAR TV Sports.

Visit crlnsw.com.au for live scoring, match highlights and game replays.

facebook – www.facebook.com/crlnsw

twitter – @countryrl

 

 

Round 1 – Saturday, Feb 24 

Northern Pool

Central Coast Roosters  v Greater Northern Tigers (Olympic Park, Muswellbrook)

Kick-Off: U16 – 11:00pm / U18 – 12:15pm

Northern Rivers v Newcastle Knights DS (Les Burger Field, Cabarita)

Kick-Off: U16 – 10:30am / U18 – 11:45am

Bye – North Coast

Southern Pool 

Riverina Bulls v GSR Wests Tigers (Anzac Park, Gundagai)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

Western Rams v Penrith Panthers (Glen Willow, Mudgee)

Kick-Off: U16 – 2:00pm / U18 – 3:30pm

Monaro Colts v Illawarra South Coast Dragons (Bega Recreational Ground)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

 

Click here for Round One Results

 

Round 2 – Saturday, March 3 

Northern Pool 

Newcastle Knights DS v Greater Northern Tigers (Lakeside Sporting Complex, Raymond Terrace)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

North Coast v Central Coast Roosters (Lank Bain Sporting Complex, Wauchope)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

Bye – Northern Rivers

Southern Pool 

Western Rams v Riverina Bulls (Spooner Oval, Forbes)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

South West v Monaro Colts (Kirkham Park, Camden)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

Penrith Panthers v Illawarra South Coast Dragons (St Marys Leagues Stadium)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:30pm

 

Click here for Round Two Results

 

Round 3 – Saturday, March 10 

Northern Pool 

North Coast v Northern Rivers (Geoff King Oval, Coffs Harbour)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

Bye – Greater Northern

Southern Pool 

Riverina Bulls v Monaro Colts (McDonalds Park, Wagga)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

Illawarra South Coast Dragons v Western Rams (Collegians Sports Complex)

Kick-Off: U16 – 9:30am / U18 – 10:45am

Penrith Panthers v GSR Wests Tigers (St Marys Leagues Stadium)

Kick-Off: U16 – 9:00am / U18 – 10:30am

Round 3 – Sunday, March 11 

Northern Pool 

Central Coast Roosters v Newcastle Knights DS (Morry Breen Oval, Wyong)

Kick-Off: U16 – 10:00am / U18 – 11:20am

 

Click here for Round Three Results

 

Round 4 – Saturday, March 17 

Northern Pool 

Central Coast Roosters v Northern Rivers (Morry Breen Oval, Wyong)

Kick-Off: U16 – 10:30am / U18 – 11:45am

Greater Northern Tigers v North Coast (UNE, Armidale)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

Bye – Newcastle

Southern Pool 

Riverina Bulls v Penrith Panthers (Roberts Park, Harden)

Kick-Off: U16 – 2:10pm / U18 – 3:30pm

Monaro Colts v Western Rams (Roberts Park, Harden)

Kick-Off: U16 – 11:30am / U18 – 12:45pm

Illawarra South Coast Dragons v GSR Wests Tigers (Ron Costello Oval, Shellharbour)

Kick-Off: U16 – 11:00am / U18 – 12:15pm

 

Click here for Round Four Results

 

Round 5 – Saturday, March 24 

Northern Pool 

North Coast v Newcastle Knights DS (Wingham Sports Complex)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

Northern Rivers v Greater Northern Tigers (Frank McGurren Park, Grafton)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

Bye – Central Coast

Southern Pool 

Riverina Bulls v Illawarra South Coast Dragons (Leeton #1 Oval)

Kick-Off: U16 – 11:00am / U18 – 12:15pm

Penrith Panthers v Monaro Colts (Workers Arena, Goulburn)

Kick-Off: U16 – 12:00pm / U18 – 1:15pm

GSR Wests Tigers v Western Rams (Kirkham Park, Camden)

Kick-Off: U16 – 1:20pm / U18 – 2:40pm

 

Click here for Round Five Results

 

Semi Finals – Saturday, April 7

Western Rams v Northern Rivers (Apex Oval, Dubbo)

U16 – Kick-Off: 9:30am

Newcastle Knights v Illawarra South Coast Dragons (Apex Oval, Dubbo)

U16 – Kick-Off: 10:50am

Newcastle Knights v Monaro Colts (Apex Oval, Dubbo)

U18 – Kick-Off: 12:10pm

Riverina Bulls v Greater Northern Tigers (Apex Oval, Dubbo)

U18 – Kick-Off: 1:40pm

 

Click here for Semi-Finals Results 

 

Finals – Saturday, April 14 

Western Rams v Illawarra South Coast Dragons (Glen Willow Regional Sports Complex)

U16 – Kick Off: 12:00pm

Newcastle Knights DS v Riverina Bulls (Glen Willow Regional Sports Complex) 

U18 – Kick Off: 1:30pm

 

PROUD SPONSORS OF THE CRL