NSW Country Under-16’s to play Harold Matthews Representative Team in NRL Curtain-Raiser

Updated: May 14, 2019
Copy of Untitled

The NSW Country Under-16’s Representative side will take on the New South Wales Rugby League Harold Matthews Under-16s Representative Team, as a curtain raiser to the Penrith Panthers v New Zealand Warriors NRL Match at Penrith Stadium on Friday, 17th May.

The 20-man squad contains some of the brightest regional talent from the CRL Andrew Johns Cup competition and a combined 15 players from Finalists Northern Rivers Titans and Western Rams; CRL Elite Pathways Football Manager Matt Parish says the match is an exciting occasion.

“It is great to see the ‘City v Country’ concept that was originally started in 1911 is still alive and it is a wonderful opportunity for our players to be a part of it,” Parish said.

“The match is also a fantastic opportunity for our representative players to test themselves against Metropolitan NSW’s best junior representative players on stage at Penrith Stadium.

“Following Friday’s match a NSW squad will be chosen to face an Under-16’s Pasifika team in June, so it would be pleasing to see some country representatives selected as a result of their performance.”

The NSWRL Harold Matthews v NSW Country Under-16’s match will be played at 4:10pm on Friday, 17th May at Penrith Stadium and live streamed via the CRL Facebook Page / NSWRL Facebook Page and website / s thanks to BAR TV Sports.

Gates open at 3:55pm; with the Penrith v Warriors match kicking-off at 6:00pm.

NSW Country Under-16s Representative Team:

1. Braye Porter (St Johns Dubbo / Western Rams)
2. Rowan Mansfield (Ballina / Northern Rivers Titans)
3. Reagan Hurley (Bombala / Monaro Colts)
4. Reef Sommerville (Cudgen / Northern Rivers Titans)
5. Malakhi Donovan (Sawtell / North Coast Bulldogs)
6. Riley Lack (Murwillumbah / Northern Rivers Titans)
7. Thomas Weaver (Cudgen / Northern Rivers Titans)
8. Jackson Gersbach (Cabonne / Western Rams)
9. Oskar Bryant (Cudgen / Northern Rivers Titans)
10. Jack Cullen (Cudgen / Northern Rivers Titans)
11. Aston Warwick (South Dubbo / Western Rams)
12. Ryan Foran (Murwillumbah / Northern Rivers Titans)
13. Finnley Neilsen (Parkes Marist / Western Rams)
14. Kyle Mawhinney (Parkes Marist / Western Rams)
15. Noah Johannssen (Tweed Heads / Northern Rivers Titans)
16. Mark Simon (Farrer / Greater Northern Tigers)
17. Matthew Noakes (Red Bend / Western Rams)
18. Keegan Pace (Cudgen / Northern Rivers Titans)
19. Jonah Longbottom (St Georges Basin / Illawarra South Coast Dragons)
20. Jock Brazel (Moree / Greater Northern Tigers)

Coach: Shaun Davison

 

NSWRL Harold Matthews Under-16s Representative Team:

1. Joseph Suaalii (South Sydney Rabbitohs)
2. Terrell Kalo Kalo (South Sydney Rabbitohs)
3. Fletcher Myers (Newcastle Knights)
4. Paul Alamoti (Canterbury-Bankstown Bulldogs)
5. Turoa Williams (Canterbury-Bankstown Bulldogs)
6. Joseph O’Neill (Canterbury-Bankstown Bulldogs)
7. Jonah Pezet (Newcastle Knights)
8. Noah Reed (Newcastle Knights)
9. Noah Nailagoliva (Newcastle Knights)
10. Davvy Moale (South Sydney Rabbitohs)
11. Brandon Tumeth (Balmain Tigers)
12. Oryn Keeley (Newcastle Knights)
13. Max Bradbury (Newcastle Knights)
14. Kobie Wilson (Cronulla-Sutherland Sharks)
15. Faresa Palu (South Sydney Rabbitohs)
16. Tristyn Ball (Western Suburbs Magpies)
17. Lachlan Crouch (Newcastle Knights)
18. Israel Ahofono (Manly Warringah Sea Eagles)
19. David Langi (Parramatta Eels)
20. William Taliai (South Sydney Rabbitohs)

Coach: Luke Vella

PROUD SPONSORS OF THE CRL