CRL Women’s Northern v Southern Trial: Team Lists

Updated: April 12, 2018
30531464_2370000013025518_4686367923382517760_n

Some of Australia’s best female rugby league players, including seven current Jillaroos, are set to go head-to-head for the opportunity to represent NSW Country and take their first step towards potential NSW State of Origin and Jillaroos jerseys.

The likes of Nakia Davis Welsh, Isabelle Kelly and Ruan Sims have been selected to represent Northern and Southern Country for selection in the CRL Women’s Representative Team that will contest the new National Women’s Championships.

The CRL Northern and Southern Women’s Trial represents another step in the sequential pathway for female players to progress from local competitions to the elite level and will feature, alongside current Jillaroos and NRL Elite Level Representatives, some of the brightest young talent from across Regional NSW.

Country Rugby League CEO Terry Quinn believes the high level of talent selected for the trial is testament to the strength of the game in Regional NSW.

“It’s a fantastic time for women’s rugby league and having seven current Jillaroos trialling for Country Representative jerseys is a strong indication of the talent coming from Regional NSW,” said Quinn.

“It’s also been great to see how many girls are waiting in the wings for their opportunity to progress along the pathway and some of those players will get their opportunity in the Northern and Southern Trial.”

The CRL Northern and Southern Women’s Trial will be played alongside CRL’s Junior Representative Andrew Johns and Laurie Daley Cup Finals on Saturday, 14th April at Mudgee’s Glen Willow Regional Sports Stadium and will be live streamed on CRL’s facebook page and crlnsw.com.au from 10:30am.

Representative Trial- Saturday, April 14

CRL Women’s Northern v Southern (Glen Willow Regional Sports Complex, Mudgee)

Kick-Off: 10:30am 

Northern 

1. Nakia Davis Welsh (South Sydney)
2. Amy Broadhead (CRL Newcastle)
3. Jayme Fressard (CRL Newcastle)
4. Isabelle Kelly (CRL Newcastle)
5. Kyara Nean (South Sydney)
6. Sharon McGrady (South Sydney)
7. Melanie Howard (CRL Newcastle)
8. Rebecca Young (CRL Newcastle)
9. Kylie Hilder (CRL Newcastle)
10. Eunice Grimes (South Sydney)
11. Holli Wheeler (CRL Newcastle)
12. Emma Young (CRL Newcastle)
13. Jerry Burgmann (CRL Newcastle)
14. Tayla Gray (Canterbury Bulldogs)
15. Ngalika Barker (CRL Newcastle)
16. Skye Lovett (CRL Newcastle)
17. Tayla Predebon (Hastings/North Newcastle)
18. Alicia Martin (CRL Newcastle)
19. Georgia Smyth (North Newcastle)
20. Hannah Southwell (CRL Newcastle)

Coach: Michael Young

Southern 

1. Jamie Ann-Wright (Corrimal)
2. Gab Suckling (Yass)
3. Rikeya Horne (Corrimal)
4. Shakiah Tungai (Avondale)
5. Grace Mooney (Group 10)
6. Rebecca Ford (Group 10)
7. Shannon Pike (Riverina)
8. Georgie Brooker (Cronulla-Caringbah)
9. Ella Harris (Group 10)
10. Ruan Sims (Cronulla-Caringbah)
11. Sally Dwyer (Group 10)
12. Talesha Quinn (Cronulla-Caringbah)
13. Vanessa Folikia (Brisbane Easts)
14. Emma Hickey (Riverina)
15. Maddison Perceval (Helensburgh)
16. Lauretta Leao-Seve (Riverina)
17. Hayley Lepaio (Group 10)
18. Takilele Katoa (Riverina)
19. Katherine Pevere (Riverina)
20. Mikayla Malaki (Corrimal)

Coach: Adam Bezina

PROUD SPONSORS OF THE CRL